Anémie - příčiny, příznaky a léčba

Anémie - příčiny, příznaky a léčba

04.03.2016 14:44

Hodnocení: 4.0/5 na základě 1 hodnocení

Nemoc, jejíž příznaky si snadno spletete s obyčejnou únavou a přepracováním, je ve skutečnosti velice nebezpečná pro vaše srdce a mozek. Přečtěte si, jak poznat anémii a co dělat, abyste se zase těšili plnému zdraví.

Co je to anémie?

Pokud je ve vaší krvi příliš málo červených krvinek (zvaných také erytrocyty) nebo nízká koncentrace hemoglobinu, máte co do činění s anémií. Jedná se o onemocnění související s nesprávným množstvím krevního barviva - když pochybí hemoglobin, krev dopravuje méně kyslíku, který je nezbytný ke správné funkci všech buněk. Příznaky anémie jsou tedy zvlášť závažné pro srdce a mozek - orgány, které jsou nejcitlivější na nedostatek kyslíku.

Příznaky anémie

Typické příznaky chudokrevnosti si snadno spletete s únavou a celkovým oslabením. Onemocnění je provázeno neustálou únavou, která neustupuje ani po odpočinku. Apatie, ospalost, podrážděnost a kolísání nálad - to jsou další příznaky, k nimž se přidá prudký pokles kondice. Pokud vám chůze do schodů nebo dobíhání autobusu způsobí rychlejší tlukot srdce a zadýchání, je možné, že důvodem je právě anémie.

K tomu abyste poznali chudokrevnost a nepletli si ji s obyčejným přetažením organizmu, podívejte se do zrcadla. Znepokojit by vás měla vysušená pokožka a bledé sliznice - to snadno zpozorujete na rtech a očních spojivkách. Po odchlípnutí dolního očního víčka byste měli spatřit intenzivně červené sliznice. V případě anémie jsou sliznice mnohem bledší, mírně narůžovělé. Chudokrevnost o sobě dá vědět také prostřednictvím vlasů, které jsou najednou oslabené, lámavé a náchylné k vypadávání. K typickým příznakům se mohou připojit časté závratě, problémy s pamětí či soustředěním a zhoršení nálady.

Odkud se bere chudokrevnost?

Anémií trpí mnohem častěji ženy než muži - jedná se o chudokrevnost způsobenou ztrátou velkého množství krve při silné menstruaci. Riziko vzniku onemocnění roste při nedostatku železa nebo při horším přijímání tohoto prvku organizmem. Anémie může být způsobena také nedostatkem vitamínu B12, proto by ženy trpící silnou menstruací měly pravidelně dávat krev na vyšetření. Jako prevenci chudokrevnosti doporučujeme pestrou stravu bohatou na železo a vitamín B12. Pokud si všimnete znepokojivých příznaků, které by mohly svědčit o anémii, co nejrychleji si nechejte udělat příslušné testy, abyste zabránili dalším komplikacím.

Navštivte také:

Poznejte zdroj bolesti - 5 příčin bolesti břicha
Poznejte zdroj bolesti - 5 příčin bolesti ...
Jak se zbavit bolesti bez léků?
Jak se zbavit bolesti bez léků?
7 způsobů, jak bojovat s vysokým tlakem
7 způsobů, jak bojovat s vysokým tlakem

Pridať komentár:

Komentáre:

Co byste měli vědět o svém zdraví - sledujte nejnovější články