Stravování dobré pro vaše játra
Oslabená játra by se neměla přetěžovat přejídáním

Stravování dobré pro vaše játra

11.03.2016 12:52

Hodnocení: /5 na základě 0 hodnocení

Máte po jídle pocit těžkosti, problémy s nadýmáním a trávením? Může jít o první signál, že vaše játra a žlučník přestávají fungovat správně. Abyste ulehčili svému trávicímu ústrojí, je dobré naordinovat si dietu, která bude příznivá pro vaše játra.

Jak poznat, že játra nestíhají?

Hlavními příznaky přetížení jater a žlučníku jsou bolesti v nadbřišku a na pravé straně pod žebry. K bolestem se přidává nafouknuté břicho, plynatost a nevolnost, které se zhoršují v noci. Akutní příznaky přicházejí zejména po bohatém, těžce stravitelném a tučném jídle, a to proto, že žlučník je nucen vylučovat co největší množství žluči, aby bylo možné těžké jídlo strávit. Kvůli tomu musí zase játra delší dobu pracovat na plné otáčky, což se projevuje bolestí a otokem.

Budou-li játra nucena takto pracovat dlouhodobě, může dojít k jejich vážnému onemocnění nebo poruchám trávicího traktu. Proto je nutné co nejdříve změnit způsob stravování a začít jíst jídla, která nebudou játra a žlučník tolik zatěžovat.

Základní pravidla, jak se stravovat při problémech s játry

1. Konzumujte méně soli. Omezte slaná jídla - v průběhu dne doporučujeme maximálně 6 g soli (asi jedna kávová lžička).

2. Používejte koření, která podporují trávení. Kořeňte svá jídla bylinami, které podporují metabolismus - koprem, petrželovou natí, majoránkou nebo meduňkou. Výborně se osvědčí také skořice a hřebíček.

3. Vyhýbejte se smažení na rozpáleném tuku. Lepší je připravovat jídla na páře, dusit, vařit nebo péct v alobalu. Každý další tuk z pánve neúměrně zatěžuje vaše játra.

4. Jezte pravidelně, přibližně ve stejnou denní dobu. Při obtížích s trávením je dobré jíst častěji - každé 2 až 3 hodiny. Pět pravidelných, nepříliš velkých jídel denně ulehčí vašemu žlučníku.

5. Jídla neohřívejte. Nejlépe je snězte hned po uvaření. Oběd i po jednom dnu skladování v ledničce dokáže vašim přetíženým játrům uškodit. Snažte se také, aby bylo jídlo teplé. Ani horké, ani studené.

Stravování pro zdravá játra

Největším nepřítelem pro játra žlučník je nadbytek nasycených tuků a cholesterolu. Přetížené orgány mají problém s jejich trávením a přijetím. Důvodem je to, že tučná jídla vyžadují od jater vyšší výkon kvůli intenzivnější tvorbě žluči ve žlučníku. Proto se vyhýbejte tučným jídlům, jako je bůček, sádlo, tučné uzeniny, tučné sýry a tvarohy. Místo toho do svého jídelníčku zařaďte více vařených ryb (bohaté na zdravé tuky). Tuků se samozřejmě nemusíte vzdávat úplně - povoleno je třeba menší množství másla na pečivu.

Omezte také konzumaci sladkostí, zejména čokolády a zákusků. Jednoduché cukry, které přijímáte s potravou, zvyšují tvorbu tuků, které pak zatěžují játra. Místo toho si raději dopřejte spoustu bílkovin. Bílkoviny totiž účinně pomáhají regenerovat mikrotraumata jater, navíc jsou lehce stravitelné a nezatěžují oslabené orgány. Co nejčastěji byste měli konzumovat vejce, netučné mléčné výrobky, kuřecí a krůtí maso a ryby.

Navštivte také:

Granátové jablko - proč by mělo být součástí jídelníčku?
Granátové jablko - proč by mělo být ...
Výborná snídaně - naplánujte si nejdůležitější jídlo dne
Výborná snídaně - naplánujte si ...
7 překvapivých výhod pití kávy
7 překvapivých výhod pití kávy

Pridať komentár:

Komentáre:

Co byste měli vědět o svém zdraví - sledujte nejnovější články