Jak překonat chorobnou nesmělost?
Paralyzující nesmělost značně komplikuje každodenní život

Jak překonat chorobnou nesmělost?

23.03.2016 12:06

Hodnocení: /5 na základě 0 hodnocení

Nezvladatelná nesmělost je choroba, která dokáže postiženému v životě pěkně ublížit. Komplikuje navazování nových vztahů, brání vyjádřit vlastní názor a likviduje sebevědomí. Abyste mohli začít žít naplno, je nutno s nesmělostí bojovat a přestat se stydět za každý krok.

Fobie z každodenního života

Chorobná nesmělost je daleko závažnější, než pouhé zčervenání a výmluva, že se stydíte. Pod pláštěm rozpačitosti se často skrývá vážná porucha, která nemocným ztěžuje navazování přátelství, budování vztahů a vazeb s jinými lidmi, brání jim vyjádřit vlastní názor a zcela ničí jejich sebevědomí. Jde o permanentní strach z výzev, kdy onou výzvou může být i koupení másla v obchodě. Proč je nesmělost tak závažnou poruchou? Nesmělí lidé nedokážou bojovat za své zájmy, bránit svou pravdu. Často se vzdávají svých snů, aby nebyli vystaveni hanbě a rozpakům. Nenavazují nové vztahy, mají problém udržet si i ty stávající. Každé vyřčené slovo, každý pohyb a chování se u nich pojí se strachem, že budou zesměšněni či posuzováni jinými lidmi. Výzkumy dokazují, že téměř 78% lidí se přiznává k nesmělosti v mládí, která však postupně vymizela. Avšak patologickou nesmělostí v Česku stále trpí přes 14% lidí.

Jak bojovat s nesmělostí?

Při překonávání každodenních fóbií má obrovský význam množství serotoninu vylučovaného organizmem. Jde o stejný hormon, který zlepšuje náladu, je vylučován po sexu nebo konzumaci čokolády, zmírňuje napětí a pomáhá překonávat depresi. Pokud vám tedy záleží na tom, abyste překonali nesmělost, prvním krokem bude zvýšení hladiny serotoninu. K tomu můžete použít hotový přípravek - psychologové potvrzují, že tablety zvyšující hladinu serotoninu pomáhají nesmělým pacientů třeba k navázání hovoru s cizí osobou na ulici. Avšak pamatujte, že se nejedná o zázračnou pilulku na odvahu. Lék má být pouze prostředkem k dosažení cíle, nikoli hotovým řešením.

Sám sobě nejlepším terapeutem

Pro postupné překonávání bariéry nesmělosti zkoušejte malé krůčky. Každý den udělejte jednu věc, která vás přiblíží k tomu, abyste se zbavili věčných rozpaků. Aby to všechno bylo jednodušší, přiznejte si, že trpíte paralyzující nesmělostí. Svěřte se jiným, ale především to přiznejte sami sobě. To vám určitě přinese úlevu, neboť od této chvíle nebudete muset nic předstírat. Začněte úplnými drobnostmi - zeptejte se kolemjdoucího, kolik je hodin, zeptejte se na jméno psa, který k vám přiběhl na procházce v parku. Když jste ve skupině lidí, snažte se obohatit diskusi alespoň jednou větou. Mluvte klidně a pomalu. Tyto první krůčky vám pomohou překonat tu největší fobii. Dále už to může být mnohem snadnější, než se vám nyní může zdát.

Dobré je také najít si nějakého koníčka, něco, pro co se zapálíte, v čem budete dobří. Tato vaše vášeň vám zvedne pocit vlastní hodnoty a díky tomu se budete ve společnosti jiných lidí cítit sebejistěji.

K čemu je dobré překonat nesmělost?

Překonáním chorobné nesmělosti si nejen usnadníte každodenní život, ale také si tím značně zlepšíte své zdraví. Je potvrzeno, že neustálé rozpaky a strach strašně přetěžují nervy, boří imunitu a dokonce zkracují život! Chorobná nesmělost navíc může časem nabýt extrémní podoby - neofobie. Pak už musí nemocná osoba bojovat s panickou hrůzou z kontaktu s jinými lidmi. Jedná se o fobii, která člověka vhání do deprese a zcela paralyzuje jeho společenský život.

Navštivte také:

7 jednoduchých metod, které vám pomohou překonat stres
7 jednoduchých metod, které vám pomohou ...

Pridať komentár:

Komentáre:

Co byste měli vědět o svém zdraví - sledujte nejnovější články