7 jednoduchých metod, které vám pomohou překonat stres
Stresovým situacím jsme vystaveni každý den

7 jednoduchých metod, které vám pomohou překonat stres

24.02.2016 17:36

Hodnocení: /5 na základě 0 hodnocení

Těžký den v práci, hádka s blízkou osobou nebo finanční problémy - každý z nás se denně potýká se stresem a drásá si nervy. K tomu, abyste se zbavili negativních emocí, často stačí pustit si oblíbenou hudbu nebo obejmout milovaného člověka. Poznejte osvědčené způsoby, jak snížit nadbytečný stres.

1. Polibek

Fyzická blízkost snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), proto objetí nebo polibek blízké osoby zmírňuje napětí a pomůže vám se uvolit. Fyzické objeté také vyrovnává a stabilizuje krevní tlak a příjemné pocity spojené s blízkým tělesným kontaktem sníží váš stres.

2. Jóga

Jóga, která je nazývána také tréninkem těla a duše dokáže účinně zmírnit stres, osvěžit mysl a uvolnit napnuté tělo. Při cvičeních budete kontrolovat svůj dech, soustředit se na meditaci a zklidnění. Je dokázáno, že cvičení jógy účinně snižuje krevní tlak, zlepšuje náladu a snižuje hladinu kortizolu.

3. Čokoláda

Příznivý vliv čokolády na to, jak se cítíte, není pouhý mýtus. Nejlépe funguje hořká čokoláda, protože obsahuje nejvíce kakaa. Vědci tvrdí, že stačí 2 čtverečky čokolády denně, a už po 10 dnech si všimnete značného poklesu stresových hormonů. Preventivní konzumace hořké čokolády tedy může fungovat jako účinná (a příjemná) bariéra proti zničeným nervům. 

4. Spánek

Příliš krátký spánek je živnou půdou pro nervózní reakce a špatné rozpoložení. Může se tedy ukázat, že za nadměrným stresem stojí právě málo spánku. Snažte se spát alespoň 8 hodin denně. Pokud cítíte únavu a podráždění v průběhu dne, nestyďte se a alespoň na chvilku si zdřímněte. Je dokázáno, že již 15 minut spánku dokáže zlepšit náladu, má pozitivní vliv na oběhovou soustavu a upravuje krevní tlak.

5. Smích

Jakkoli to může znít prozaicky, upřímný smích dokáže dělat zázraky. Nejen že snižuje hladinu stresu, ale také zvyšuje imunitu organizmu, zlepšuje výkon dýchací soustavy a zlepšuje soustředění. Pokud za sebou máte jeden z těch horších dnů, podívejte se na dobrou komedii nebo kabaretní show. Okamžitě se zbavíte negativních myšlenek a stres bude v nenávratnu.

6. Hudba

Využití hudby k odbourávání stresu je známé pod pojmem muzikoterapie. Ta již mnoho let pomáhá lidem zbavit se nervozity a zmírňovat následky emočního vypětí. Hudba je také neocenitelným pomocníkem při snižování krevního tlaku a mírnění různých bolestí. Výzkumy prokazují, že mírné zvuky zpomalují srdeční tep, pomáhají se uklidnit a ztišit. Můžete však poslouchat také rychlou, dynamickou hudbu, a dokonce na ni tančit. Pohyb vyvolá tvorbu hormonů štěstí a vy zapomenete na stresující den.

7. Hra s domácím mazlíčkem

Kontakt se čtyřnohým přítelem přináší jenom samá pozitiva. Stačí se podívat na fenomén canisterapie, pomocí níž jsou léčeny deprese u osob trpících fyzickými a psychickými poruchami. Výzkumy dokazují, že již pouhá přítomnost zvířete má vliv na tvorbu oxytocinu, který vám pomůže se uklidnit a ztišit. Pocit péče o zvíře buduje pozitivní vnímání sebe sama v našich očích a objímání hebkého přítele spolehlivě zlepší náladu.

Navštivte také:

Jak překonat chorobnou nesmělost?
Jak překonat chorobnou nesmělost?

Pridať komentár:

Komentáre:

Co byste měli vědět o svém zdraví - sledujte nejnovější články